Klima Alırken Bilmeniz Gerekenler

Klima seçerken ilk adımda sizin için uygun olan klima tipine karar vermelisiniz. Klima tipleri, kullanacağınız ortama ve ihtiyaçlarınıza göre ayrılıyor. Klima çeşitleri arasından sağlıklı seçim yapmak için klimayı hangi amaçla ve nerede kullanacağınızı belirlemeniz şart.
Klimalar farklı genişlikteki alanlar için çeşitli kapasitelerde üretiliyorlar ve bu nedenle klimanın kurulacağı alanı hesaplamak önemli.
Klimanın soğutma ve ısıtma gücünü belli eden bir değer olan BTU, alanın kapasitesi, ortamdaki kişi sayısı ve yaşadığınız coğrafi konum doğrultusunda sayısal bir sonuç sunuyor. Bu sonuç sayesinde, evinize uygun olan klimayı bulmanız mümkün hale geliyor. Peki, BTU nasıl hesaplanır? Her coğrafi bölgenin özel bir BTU katsayısı bulunuyor. BTU hesaplaması yaparken yaşadığınız bölgenin katsayısı ile işlem yapmanız gerekiyor.
Klimalarda A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere dört enerji sınıfı bulunuyor. A+++’a yaklaştıkça verimlilik artıyor, enerji tüketimi azalıyor ve hem faturalarınız daha az geliyor hem de doğaya katkı sağlamış oluyorsunuz. Yani A sınıfı klimalarda ne kadar çok +, soğutmada o kadar çok verimlilik anlamına geliyor.
Ofiste ya da odada saatlerce çalışacak bir klimanın sesinin fazla olmaması tercih edilir. Çünkü çok sesli çalışan bir klimanın vereceği rahatsızlık hissi, sunduğu tüm avantajları geride bırakabilir. Eğer siz de klimanızın daha da sessiz çalışmasını istiyorsanız, klima satın alırken dbA değerine dikkat edebilir ve sessiz mod özelliğine sahip modelleri tercih edebilirsiniz.
Denizli Merkez
Aydın Şube